قهوه

آشنایی با تاریخچه قهوه ریسترتو

آشنایی با تاریخچه قهوه ریسترتو

اسپرسو در قلب بسیاری از عاشقان قهوه قرار دارد. احتمالاً می دانید که می تونید تعداد شات های موجود در اسپرسو خود را انتخاب و تنظیم کنید. اما، آیا می دانید تفاوت بین شات اسپرسو کلاسیک و یک شات ریسترتو چیست؟ برای یافتن پاسخ این سوال و آشنایی با تاریخچه قهوه ریسترتو با قهوه سیراف همراه باشید.

برای درست کردن ریسترتو از همان نوع قهوه ایی استفاده می شود که برای شات های اسپرسو کامل استفاده می شود، اما آب داغ کمتری در زیر دانه های قهوه فرو می رود که نتیجه، یک وعده کوچکتر و غلیظ تر با طعمی شیرین تر و غنی تر است.

آشنایی با تاریخچه قهوه ریسترتو

قهوه ریسترتو چه نوع قهوه ای است؟

ریسترتو یک نوشیدنی قهوه بر پایه اسپرسو است. این نوع قهوه بسیار غلیظ است که معمولاً بدون هیچ گونه شیر یا شیرین کننده اضافه سرو می شود. به طور سنتی با قهوه برشته تیره ساخته می شود، اما می توان از انواع مختلفی از قهوه استفاده کرد.

طعم یک ristretto با یک اسپرسو یکسان نیست. قوی تر و شیرین تر است. شات ریسترتو حاصل بسیار کوتاهتر از اسپرسو کلاسیک است و به طور معمول یک قوام کمی چسبناک تر هم دارد که به دلیل کاهش آب که برای تهیه آن استفاده شده است. با این حال، مهمترین تفاوت یا بهتر بگیم دلیل بین ریسترتو و اسپرسو دیده نمی شود!! راز واقعی ریسترتو در این نکته نهفته است که مواد مختلف شیمیایی قهوه در مراحل مختلف فرایند استخراج عصاره آن اتفاق می افتد و به همین دلیل است که یک ریسترتو تمام شخصیت خود را دارد!

در حقیقت اینطور است که ترکیبات موجود در قهوه که حاوی عطر و طعم محلول و مسئول طعم میوه و شیرینی آن هستند، به راحتی و از طریق تحت فشار قرار گرفتن قهوه توسط آب حل می شوند، این اتفاق سریعتر از ترکیبات مسئول طعم کاراملی، شکلاتی و نت های تلخ تر رخ می دهد.

این بدان معناست که شما با نوشیدن ریسترتو می توانید یک تجربه بسیار شیرین و میوه ای متفاوت از اسپرسوی متعادل و یا تلخ را تجربه کنید و گزینه ایی عالی برای افرادی است که تلخی قهوه را نمی پسندند.

قهوه ریسترتو از کجا می آید؟

ریسترتو یک نوشیدنی اسپرسو سنتی ایتالیایی است. کلمه ریسترتو به معنای “محدود شده” در زبان ایتالیایی است. در دنیای قهوه، ریسترتو به یک شات کوتاه (محدود شده) از اسپرسو اشاره دارد، به این معنی که باریستا تنها قسمت اول یک شات اسپرسو تمام قد را به درون فنجان می ریزد و از آسیاب ظریف تری استفاده می کند که در مقایسه با اسپرسو جریان محدودتری دارد. در زبان فرانسوی به این نوشیدنی café serré می گویند که به معنی قهوه سفت است. این نوشیدنی کوچکترین نوع نوشیدنی قهوه است.

Ristretto در دهه ۱۹۸۰ به لطف دیوید شومر، صاحب کافه معروف Espresso Vivace سیاتل در آمریکای شمالی محبوبیت پیدا کرد. شومر شات قهوه ریسترتو را که به درستی آماده شده است به عنوان بهترین عصاره قهوه توصیف کرده است و می گوید: “این توانایی را دارد که عطر بو داده و قندهای کاراملی شده را از طریق فرآیند دم کردن به یک پارچه ابریشمی غلیظ با دهان ابریشمی حفظ کند.”

قهوه ریسترتو چه طعمی دارد؟

طعم قهوه ristretto معمولاً به عنوان پررنگ‌ تر، طعم‌ دارتر و با لحنی شیرین‌ تر از اسپرسو توصیف می‌ شود. و تلخی آن به طور محسوسی کمتر است. از آنجایی که در استخراج از آب کمتری استفاده می شود، ترکیبات شیمیایی کمتری از دانه های آسیاب شده قهوه استخراج می شود. بنابراین ترکیباتی که به طعم های تلخ کمک می کنند در یک ریسترتو کمتر وجود دارند.

تفاوت بین ریسترتو و اسپرسو

تفاوت بین ریسترتو و اسپرسو مقدار آبی است که از تفاله های قهوه برای تولید شات فشار داده می شود. Ristretto از نصف تا سه چهارم مقدار آب استفاده می کند که باعث می شود نسبت به اسپرسو کوتاه تر باشد. ریسترتو با قهوه ریز آسیاب شده درست می شود و گفته می شود طعم شیرین تر از اسپرسو دارد.

آشنایی با تاریخچه قهوه ریسترتو

 

تفاوت بین ریسترتو و لانگو

هنگام تهیه اسپرسو شما نوشیدنی با حدود 30 میلی لیتر حجم خواهید داشت. این مقدار در ریسترتو با توجه به زمان کوتاه تر عصاره گیری 15 میلی لیتر است. در لانگو نیز زمان عصاره گیری افزایش پیدا کرده و تا نزدیک به یک دقیقه به طول می انجامد و قهوه حاصل می تواند حجمی معادل 150 میلی لیتر داشته باشد. از نظر طعمی لانگو با توجه به رقیق بودن آن نسبت به اسپرسو ضعیف تر ولی دارای تلخی بیشتر است. اما ریسترتو طعم شیرین تر و غلظت بیشتری دارد. علت آن هم این است که هرچه عبور آب از درون قهوه بیشتر باشد، قهوه نهایی تلخ تر و رقیق تر می شود.

لانگو و ریسترتو از مشتقات اسپرسو هستند. انتخاب میان آن ها نیز کاملا بستگی به ذائقه و سلیقه شما دارد اگر قهوه تلخ تر و با حجم بیشتر را بپسندید لانگو انتخاب خوبی است. اما اگر غلظت بیشتر و عطر و طعم شیرین و میوه ای قهوه را دوست دارید حتمآ ریسترتو را امتحان کنید.

مزایای منحصر به فرد شات ریسترتو چیست؟

به دلیل غلیظ بودن آن، شات ریسترتو راهی سریع و موثر برای مصرف کافئین و آنتی اکسیدان های موجود در قهوه است. اینها می توانند به بهبود سیستم ایمنی، مدیریت فشار خون و دفع بسیاری از بیماری ها کمک کنند. همچنین ممکن است افزایش هوشیاری ذهنی و افزایش انرژی را تجربه کنید.

شات های ریسترتو کالری بسیار کمی دارند و فاقد چربی یا قند هستند. اگر نگران کالری دریافتی خود هستید یا می‌خواهید برخی از درشت مغذی‌ها را محدود کنید – مانند رژیم کم کربوهیدرات یا کم چرب، راه خوبی برای مصرف قهوه است.

مصرف قهوه ریسترتو چه عوارضی دارد؟

برخی از عوارض جانبی احتمالی در هنگام نوشیدن قهوه ریسترتو وجود دارد. آنها را می توان به عنوان کم خطر و پرخطر طبقه بندی کرد.

عوارض جانبی کم خطر عبارتند از:

  • اضطراب
  • بیخوابی
  • حالت تهوع
  • بی قراری

عوارض جانبی پرخطر عبارتند از:

  • کاهش تراکم استخوان
  • سردرد شدید

آشنایی با تاریخچه قهوه ریسترتو

ریسترتو را حتما امتحان کنید

در بحث نوشیدنی ها و به خصوص قهوه تفاوت سلیقه ها بیشتر خودش رو نشون می ده، بنابراین اگه از طرفداران اصلی اسپرسو هستین حتماً ریسترتو رو امتحان کنین. ممکنه غلظت اون براتون جالب باشه. ممکنه به نوشیدنی های شیرین یا دارای شیر علاقه مند باشین، دفعه ی بعد اگه خواستین کاپوچینو یا لاته سفارش بدین، حتما جای یک شات اسپرسوی معمول رو با دو شات ریسترتو عوض کنین، با این که این نوشیدنی یک نوع اسپرسوئه ولی قطعاً امتحان کردن یک شات از اون ارزشش رو داره.

جهت بررسی دیگر محصولات قهوه سیراف به اینستاگرام ما سر بزنید

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.