قهوه

بهترین روش برای نگهداری قهوه در منزل

بهترین روش برای نگهداری قهوه در منزل

اصول روش نگهداری قهوه اولین نکته برای لذت بردن از یک فنجان قهوه با طعم و عطر عالی در خانه است. از قهوه باید طوری نگهداری کنید که تازه بماند و عطر و طعم خود را از دست ندهد.

در این مقاله به بررسی نکاتی در رابطه با روش و نحوه نگهداری قهوه می‌پردازیم و از نکاتی با شما سخن خواهیم گفت که در این رابطه کمتر گفته شده است.

برای خرید قهوه چه مقدار قهوه مناسب است؟

اولین نکته‌ای که بهتر است به شما بگوییم این است که هیچ گاه بدلیل تخفیف‌های فروشگاه‌ها قهوه زیادی خریداری نکنید زیرا روش نگهداری قهوه اگر درست نباشد قهوه شما کیفیت خود را از دست می‌دهد.

 اگر در منزل آسیاب قهوه دارید و قهوه را به صورت دان تهیه می‌کنید بهتر است به میزان مصرف سه تا چهار هفته خرید کنید و اگر خرید قهوه را به صورت پودر و آسیاب شده انجام می‌دهید بهتر است به میزان مصرف یک تا دو هفته قهوه تهیه کنید زیرا روش نگهداری این حجم از قهوه خیلی پیچیده نیست. البته با توجه به کیفیت قهوه خریداری شده، مدت زمان‌های ذکر شده در بالا تا یک ماه می‌تواند افزایش یابد.

شاید برای برخی این سوال پیش آمده باشد که اگر قهوه رست داده نشده (همان قهوه سبز رنگ) خرید کنیم تا چه مدت می‌توانیم قهوه را نگهداری کنیم و یا اینکه با چه روشی از قهوه نگهداری کنیم؟

دانه های قهوه رست داده نشده تا یک سال تازه می‌ماند و می‌توان به راحتی دانه‌های قهوه را در منزل نگهداری کرد و به مقدار مصرف یک هفته آن را رست داد و آسیاب کرد.

در حالت کلی نحوه نگهداری قهوه سبز خیلی پیچیده نیست و قهوه سبز برای نگهداری نیازی به روش خیلی خاص و پیچیده ندارد. یکی از راه‌های اطمینان از اینکه قهوه‌ای که میل می‌کنید تازه است این است که دانه‌های قهوه سبز برشته نشده را بخرید و خودتان آنها را تفت دهید.

با کمی مطالعه و تجربه، رست کردن (تفت دادن) قهوه در خانه امکان پذیر است. دانه‌های قهوه بلافاصله پس از برشته شدن طراوت خود را از دست می‌دهند. با از بین رفتن طراوت قهوه، طعم طبیعی و عطر قهوه کاهش می‌یابد.

با توجه به مطالبی که در بالا بیان شد باید قهوه را به میزان مصرف خود تهیه کنید. اگر نیم کیلو قهوه آسیاب شده برای مصرف یک هفته تا دو هفته شما زیاد است بهتر است قهوه را در اندازه‌ یا 250 گرم تهیه کنید

و از خرید قهوه در حجم‌ها و وزن‌های بالا به سبب کاهش قیمت خودداری کنید. یکی از دلایلی که اوسکافه بسته‌ بندی‌های خود را به صورت پیش فرض ۲۵۰گرم در نظر گرفته است.همین موضوع است چون ما در اوسکافه قصد داریم قهوه به صورت تازه به دست شما برسد.

البته اگر به هر دلیل قهوه زیادی خریداری کردید نگران نباشید شما می‌توانید حجمی از قهوه را که برای مصرف یک هفته شما مناسب است را جدا کنید و بقیه قهوه خود را در ظروفی با قابلیت وکیوم و به دور از نور، حرارت، هوا و رطوبت قرار دهید. همچنین اگر به دلیل مسافرت و غیره قهوه خریداری شده خود را مصرف نکردید می‌توانید با ترفند بالا عمر قهوه خود را کمی افزایش دهید.

چرا مدت ماندگاری دان قهوه و قهوه آسیاب شده متفاوت است؟

چهار عامل هوا، گرما، نور و رطوبت عوامل اصلی در از بین رفتن کیفیت قهوه است و هر چه قهوه با این عوامل بیشتر در ارتباط باشد, کیفیت خود را زودتر از دست خواهد داد و نگهداری از قهوه مشکل‌تر خواهد بود.

در حالت کلی روش و نحوه نگهداری از قهوه باید به شکلی باشد که دانه‌های قهوه از چهر عامل هوا، گرما، نور و رطوبت به دور باشند. سطح قهوه آسیاب شده بسیار بیشتر از دانه‌های قهوه است پس در نتیجه قهوه آسیاب شده بیشتر در ارتباط با هوا، رطوبت، گرما و نور خواهد بود و کیفیت خود را راحت‌تر از دست می‌دهد. در نتیجه نگهداری از قهوه آسیاب شده از دانه‌های قهوه سخت‌تر است.

به همین دلیل توصیه می‌شود قهوه را به صورت دان خریداری کنید و قبل از مصرف آن را آسیاب کنید. اما با توجه به اینکه درجه آسیاب قهوه برای هر نوع قهوه و هر ابزار تهیه قهوه متفاوت است بسیاری از دوستداران قهوه، پودر قهوه را خریداری می‌کنند.

بهترین روش برای نگهداری قهوه در منزل

چگونه می‌توان قهوه را تازه نگه داشت؟

نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این موضوع است که روش نگهداری قهوه باید به گونه‌ای باشد که قهوه از چهار عامل زوال یعنی هوا، رطوبت، گرما و نور دور باشد.

بسته‌بندی قهوه

اولین نکته در نحوه و روش مناسب نگهداری از قهوه بسته‌بندی است. دانه های قهوه تا یک هفته بعد از رست، دی اکسید کربن را آزاد می‌کنند. دانه‌های قهوه تازه رست شده را در کیسه‌های وکیوم شده و دارای سوپاپ نگهداری کنید.

این سوپاپ‌ها یک طرفه هستند و اجازه می‌دهند دی اکسید کربن تولید شده از قهوه خارج شود اما اکسیژن به داخل بسته بندی وارد نشود. قهوه‌ای خریداری کنید که پس از آسیاب شدن بلافاصله بسته بندی شده باشد.

کیسه‌های  بسته بندی که به صورت وکیوم شده هستند و در برخی موارد دارای سوپاپ هستند یکی از بهترین گزینه‌ها برای نگهداری قهوه است. البته توصیه می‌شود اگر در منزل ظروف وکیوم شده‌ای که اجازه ورود هوا، نور، گرما و رطوبت را به داخل ظرف نمی‌دهند دارید از آن‌ها استفاده کنید.

تماس قهوه با هوا را محدود کنید

قوطی‌های معمولی آشپزخانه در صورت بسته شدن محکم و وجود فضای کم برای هوا درکنار قهوه، می‌توانند کارآیی قابل قبولی داشته باشند

و روش خوبی برای نگهداری از قهوه هستند. همچنین برای نتیجه بهتر، می‌توانید از ظرف‌های مخصوص نگهداری قهوه استفاده نمایید،

این ظرف ها به نوعی طراحی شده‌اند که دارای وکیوم مناسب هستند، همراه با دریچه‌های یک طرفه‌ای برای فرار دی اکسید کربن از داخل ظرف.

از ورود رطوبت به داخل ظرف قهوه جلوگیری کنید

قهوه را باید در محلی خشک نگهداری کنید. رطوبت بیش از حد روند زوال را سرعت می‌بخشد.

قهوه ای که در معرض رطوبت بیش از حد قرار داشته باشد ممکن است طعم و عطر خود را از دست دهد و یا طعم و عطر خوشایندی نداشته باشد.

فریز کردن قهوه

با توجه به از بین رفتن کیفیت قهوه در صورت همجوار بودن با رطوبت روش نگهداری قهوه در فریزر یا یخچال ایده خوبی نیست. اگر مقدارکمی قهوه را در فریزر و در ظروف وکیوم شده نگهداری می‌کنید، ممکن است با مشکل رطوبت روبرو نشوید.

اما نگهدارای قهوه در فریزر ماندگاری را افزایش نمی‌دهد. هنگامی که قهوه را از فریزر خارج کردید، مجددا آن را داخل فریزر قرار ندهید. چرخه انجماد و ذوب سبب ایجاد رطوبت می‌شود.

قهوه را از گرما دور نگه دارید

قهوه را در جای خشک و خنک نگهداری نمایید. زیراگرما باعث از بین رفتن طعم قهوه می‌شود. اگر قهوه را در داخل کابینت آشپزخانه یا روی میز آشپزخانه نگه‌داری می‌کنید، مطمئن شوید که نزدیک اجاق گاز نباشد.

به همین دلیل از قرار دادن قهوه در مکان‌های آفتاب گیر مانند قفسه‌های نزدیک پنجره خودداری کنید.

بهترین روش برای نگهداری قهوه در منزل

تاثیر نور در قهوه

دانه های قهوه در یک ظرف شیشه‌ای زیباتر به نظر می‌رسند. اما متأسفانه، نور دشمن قهوه تازه است. بنابراین ظروف شیشه‌ای گزینه مناسبی برای نگهداری قهوه نیستند، مگر اینکه شما ظروف خود را داخل یک کابینت و یا فضایی قرار دهید که از نور به دور باشد.

ظروف مات یکی از بهترین گزینه‌ها برای نگهداری قهوه هستند. اگر قهوه را در یک ظرف مات نگهداری کنید می‌توانید بدون نگرانی از خراب شدن به وسیله نور، آن را روی یک میز یا یک مکان مناسب دیگر قرار دهید.

اطلاع از نحوه نگهداری قهوه برای داشتن یک قهوه خوش عطر و خوش طعم بسیار موثر است. اما خرید مقدار مناسب قهوه نکته‌ای است که باید بیشتر به آن توجه داشت.

جهت بررسی دیگر محصولات قهوه سیراف به اینستاگرام ما سر بزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.