قهوه

تفاوت بین قهوه ترک، فرانسه و اسپرسو

تفاوت بین قهوه ترک، فرانسه و اسپرسو

عبارات و نام‌های قهوه فرانسه، قهوه ترک، قهوه اسپرسو و بسیاری از نام‌های دیگر مانند آمریکانو و موارد مشابه دیگر را در منوی کافه‌ها بسیار مشاهده کرده‌اید و سوالی که هنگامی که در یک کافه نشسته‌اید و منوی یک کافه را در دست دارید ممکن است در ذهن شما بوجود بیاید تفاوت این نام‌ها است!

در این مقاله از سایت قهوه سیراف قصد داریم به بررسی سه نوع از اصلی‌ترین نام‌ها و روش‌های تهیه قهوه و تفاوت بین قهوه ترک، فرانسه و اسپرسو بپردازیم.

در ابتدا و قبل از بیان تفاوت انواع قهوه اسپرسو، فرانسه و ترک لازم است بدانید که نام‌های قهوه اسپرسو، قهوه فرانسه و قهوه ترک تنها به روش تهیه‌ی قهوه اشاره دارد و در نوع قهوه مصرفی شما تفاوتی ایجاد نمی‌کند اما در نوع آسیاب پودر قهوه تفاوت ایجاد می‌کند. یعنی هنگامی که شما می‌خواهید قهوه درست کنید مهم نیست که به چه روشی می‌خواهید قهوه را تهیه کنید، باید بر اساس سلیقه خود یکی از انواع قهوه عربیکا و قهوه روبوستا را بخرید. سپس از فروشنده بخواهید که آسیاب قهوه را متناسب با روش تهیه قهوه و ابزار دم آوری شما آسیاب کند.

تفاوت بین قهوه ترک، قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو در چیست؟

تفاوت قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو

در اولین گام به بررسی تفاوت قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو می‌پردازیم. تفاوت قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو تنها در روش دم آوری، ابزار دم آوری قهوه و درجه آسیاب قهوه است. که در نتیجه‌ی تفاوت این موارد باعث می‌شود قهوه‌ی به دست آمده با استفاده از روش اسپرسو سنگین‌تر از قهوه فرانسه باشد.

اولین تفاوت قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه روش دم‌آوری قهوه است. روش دم‌آوری قهوه اسپرسو نسبت به روش دم‌آوری قهوه فرانسه کمی پیچیده‌تر است.

دومین تفاوت قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه در ابزار تهیه قهوه است. قهوه‌ی اسپرسو با استفاده از ابزارهایی مانند موکاپات و دستگاه اسپرسوساز و قهوه فرانسه به وسیله ابزارهایی مانند فرنچ پرس و دستگاه فرانسه ساز تهیه می‌شود.

سومین تفاوت قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه در درجه آسیاب پودر قهوه بکار رفته شده است. ابزارهای تهیه قهوه اسپرسو به درجه آسیاب ریزتری نسبت به ابزارهای تهیه قهوه فرانسه نیاز دارند.

ابزارهای تهیه‌ی قهوه اسپرسو با استفاده از فشار بخار آب کار می‌کنند؛ به همین دلیل در هنگام تهیه قهوه و عصاره گیری، سطح پودر قهوه بیشتر در معرض فشار بخار آب قرار گرفته و عصاره بیشتری از آن خارج می‌شود. یکی از دلایلی که قهوه اسپرسو، عصاره قوی‌تر و سنگین‌تری نسبت به قهوه فرانسه دارد همین موضوع است.

به چه نوع قهوه ای علاقه دارید؟

با توجه به موارد بیان شده باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر به قهوه‌ای با طعم خاص و یا میزان کافئین مشخصی علاقه دارید باید به نوع دان و یا پودر قهوه‌ای که تهیه می‌کنید دقت بیشتری داشته باشید و ابزار و روش تهیه قهوه در این مورد تاثیر کمتری دارد.

برای مثال اگر شما علاقمند به قهوه‌ای با تلخی زیاد و کافئین زیاد هستید بهتر است از قهوه روبوستا استفاده کنید و پس از انتخاب نوع دان قهوه از بین انواع مختلف دان‌های قهوه روبوستا (اعم از ویتنام، اندونزی و موارد دیگر) براساس دستگاه و ابزاری که در اختیار دارید از فروشنده بخواهید دان قهوه را برای شما آسیاب کند. البته همانطور که در بالا اشاره شد ابزارهای تهیه قهوه اسپرسو عصاره قوی‌تری نسبت به ابزارهای تهیه قهوه فرانسه تولید می‌کنند، اما تاثیر عصاره به مراتب کمتر از نوع پودر قهوه بکار رفته است.

پس با توجه به این موارد که بیان شد، عبارت “قهوه فرانسه می‌خواهم” و یا “قهوه اسپرسو می‌خواهم” هنگام خرید قهوه اشتباه است و به جای این عبارات بهتر است از فروشنده پودر و یا دان قهوه‌ای که با ذائقه شما سازگار است را بخواهید.

حال که شما قهوه‌ی مورد نظر خود را انتخاب کردید با توجه به نوع وسیله دم آوری خود قادر خواهید بود که قهوه‌های فرانسه و اسپرسو را تهیه کنید؛ که تفاوت این دو نوع قهوه در ابزار تهیه قهوه و عصاره‌ی حاصل است.

تفاوت بین قهوه ترک، قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو در چیست؟

درجه آسیاب مناسب برای تهیه انواع قهوه

اگر بخواهیم بصورت خیلی خلاصه درجه آسیاب قهوه برای تهیه انواع قهوه را بیان کنیم؛ ترتیب

میزان آسیاب قهوه و یا تفاوت آسیاب قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو به شرح زیر است:

فرنچ پرس: آسیاب درشت

فرانسه ساز برقی: آسیاب متوسط مایل به درشت

موکاپات: متوسط مایل به ریز

اسپرسوساز برقی: ریز

در بالا به تفاوت قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه پرداختیم در این قسمت از مقاله به بررسی و فرق قهوه ترک با قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو می‌پردازیم.

تفاوت قهوه ترک با قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه

اولین تفاوت قهوه ترک با قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو هم مانند آنچه در بالا شرح داده شد در روش تهیه قهوه است. روش تهیه قهوه ترک است بسیار ساده‌تر از دو قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه است. برای تهیه قهوه ترک تنها کافی است که پودر قهوه را با آب مخلوط کنید و بر روی حرارت ملایم گاز قرار دهید.

دومین تفاوت قهوه ترک با قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو در ابزار تهیه قهوه است. همانطور که در بالا شرح داده شد برای تهیه قهوه اسپرسو از دستگاه اسپرسوساز یا موکاپات و برای تهیه قهوه فرانسه از دستگاه قهوه فرانسه‌ساز یا فرنچ پرس استفاده می‌شود. اما ابزار تهیه قهوه ترک برخلاف این دو نوع قهوه خیلی ساده است و برای تهیه قهوه ترک داشتن یک قهوه جوش یا جزوه کافی است.

سومین تفاوت بین قهوه اسپرسو، قهوه فرانسه و قهوه ترک در میزان درجه آسیاب پودر قهوه است. پودر قهوه ترک برخلاف قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه درجه آسیاب ریزتری دارد؛ یعنی ریزترین درجه آسیاب قهوه متعلق به قهوه ترک است.

تفاوت بین قهوه ترک، قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو در چیست؟

یک تفاوت قابل توجه

علاه بر مواردی که در بالا بیان شد تفاوت دیگری که قهوه ترک با سایر قهوه‌ها دارد؛ وجود پودر قهوه در داخل نوشیدنی است. در قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو از فیلتر و یا صافی برای جلوگیری از  ورود پودر قهوه به داخل فنجان استفاده می‌شود؛ اما در قهوه ترک پودر قهوه در داخل فنجان ریخته می‌شود. و همین موضوع سبب می‌شود که از قهوه ترک برای فال قهوه استفاده شود.زیرا پودر قهوه‌ای که داخل فنجان ریخته می‌شود ته‌نشین شده و پس از مصرف قهوه، مقداری از آن در انتهای فنجان باقی می‌ماند و این پودر قهوه ته‌نشین شده همان چیزی است که با آن فال قهوه گرفته می‌شود.

جهت بررسی دیگر محصولات قهوه سیراف به اینستاگرام ما سر بزنید

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.