دانه قهوه عربیکا

خرید و فروش دانه قهوه

خرید و فروش دانه قهوه

اگر جزء علاقه مندان به نوشیدنی های کافیین دار باشید و یا قصد خرید دانه قهوه را داشته باشید، حتما می دانید که انواع قهوه ها به صورت دانه قهوه نیز در مراکز مربوط به فروش دانه قهوه در اختیار علاقه مندان قرار می گیرند. دانه های قهوه دانه های کوچک و معطری هستند سرشار از کافیین، که دارای خواص منحصر به فردی نیز می باشند.

خواص دانه های کافیین دار قهوه

شاید برایتان جالب باشد بدانید که حتی بوییدن دانه های قهوه با عطر تند و تیزشان در شما ایجاد حس هوشیاری و تمرکز خواهد کرد. کافیین موجود در قهوه به صورت مستقیم هم از طریق نوشیدن قهوه و هم از طریق بوییدن آن، روی عملکرد مغزتان تاثیر می گذارند. از این روست که پس از نوشیدن قهوه و یا بوییدنش احساسات جالبی را درونتان تجربه خواهید کرد. احساستی نظیر حس هشیاری و فرش Fresh شدن، حس تمرکز، رفع خستگی و آرامش. از این جهت نوشیدن یک فنجان قهوه در طول روز برای تجدید قوای جسمی و ذهنی به شدت پیشنهاد میشود.

نکاتی در رابطه با خرید دانه قهوه

اگر به دنبال خرید دانه قهوه هستید و جزء مخاطبان حرفه ای قهوه هستید باید پیش از مراجعه به مراکز فروش دانه قهوه اطلاعاتی کلی در رابطه با انواع دانه های قهوه، تفاوت آنها و اصالت شان بدانید. تا هنگام خرید دانه قهوه، متناسب با انتظارات تان از نوع قهوه ای که می نوشید، دانه قهوه ی مورد نظرتان را انتخاب کرده باشید.

به عنوان مثال پیش از خرید دانه قهوه مورد نظرتان باید به این مورد آگاه باشید که در حالت کلی 3 نوع دانه ی قهوه در اختیار داریم. که سپس از این 3 نوع انواع مختلفی از نوشیدنی های قهوه و کافیین دار تهیه می شوند.

سه نوع دانه قهوه ی مورد اشاره به به شرح زیر می باشند:

  • دانه قهوه عربیکا
  • دانه قهوه روبوستا
  • دانه قهوه لیبریکا

قهوه بازان حرفه ای می دانند که در میان 3 نوع قهوه ی فوق تنها استفاده از دو نوع اول ( یعنی دانه های قهوه عربیکا و روبوستا ) مرسوم می باشد، و استفاده از نوع سوم یعنی دانه های قهوه ی لیبریکا در میان مردم و در بازار خرید و فروش دانه قهوه آنچنان که باید باب نیست. گفتنی ست که هر کدام از این دانه ها دارای خواص، عطر و بو، میزان کافیین و درخت های پرورش دهنده ی متفاوتی می باشند.

ویژگی ها و مشخصات انواع قهوه عربیکا

همه چیز درباره خرید دانه قهوه

گیاه قهوه نیز به مانند همه گیاهان دارای گونه های متفاوتی است که در زبان تخصصی قهوه به آنها واریته یا گونه می گویند. گیاه عربیکا نیز گونه ای از گیاه قهوه است که خود دارای زیرگونه های متعددی است که بنا به منطقه کشت در دسته بندی های متفاوتی قرار می گیرند.

قهوه عربیکا 60 تا 70 درصد از کل قهوه تولید شده در جهان را تشکیل می دهد. کیفیت بهتری نسبت به قهوه روبوستا دارد بطور کلی طعم بهتری دارد. برزیل بزرگترین تولید کننده قهوه عربیکا در دنیا به شمار می رود.

قهوه عربیکا زیرگونه های متعددی دارد که معروف ترین آنها عبارتند از:

  • بوربون
  • تیپیکا
  • هرلیوم

گونه گیاهی قهوه عربیکا تقریباً منحصراً در آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری در ارتفاعات بین حداقل حداقل 2000 پا از سطح دریا و معمولاً از 4000 تا 6000 پا از سطح دریا رشد می کند. قهوه عربیکا در سراسر جهان از جمله کاستاریکا، گواتمالا، کلمبیا، برزیل، کنیا، اتیوپی، سوماترا و سولاوسی یافت می شود.

همه چیز درباره دانه های قهوه روبوستا

روبوستا یکی دیگر از انواع گونه گیاهان قهوه بنام کانفورا (Canephora) است و یکی از دو قهوه اصلی تجاری به همراه قهوه عربیکا (Coffea arabica) به شمار می رود. البته مقدار کمی قهوه لیبریکا (Coffea liberica) نیز به صورت تجاری تولید می شود.

دانه های قهوه روبوستا معمولا برای تولید قهوه های فوری استفاده می شود و تقریباً دو برابر دانه های قهوه عربیکا کافئین دارد. بسیاری از بزرگترین قهوه سازهای تجاری جهان از مقادیر زیادی دانه روبوستا استفاده می کنند.

حدود 70 درصد از کل قهوه تولید شده عربیکا است، در حالی که گیاهان قهوه روبوستا تنها حدود 25 درصد از قهوه تجاری تجاری جهان را شامل می شوند. رشد گیاهان روبوستا آسان تر است، زیرا آنها شرایط خاک و آب و هوای نامناسب را تحمل می کنند و در ارتفاعات پایین رشد می کنند.

در مقابل ، گونه عربیکا بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های قهوه، آسیب پذیرتر در برابر آفات، حساس تر به دما دارد، بنابراین قهوه روبوستا هزینه کمتری برای رشد دارد.

گیاهان قهوه روبوستا ممکن است به 10متر ارتفاع برسند، اما ریشه آنها بسیار کم عمق است. گیلاس قهوه(میوه ها) روبوستا گرد است و ممکن است تا 11 ماه طول بکشد تا کاملا برسند. دانه های قهوه روبوستا بیضی شکل و عموما کوچکتر از دانه های قهوه عربیکا می باشند.

این بار که برای خرید دانه قهوه به قهوه فروشی می روید می توانید با دقت بیشتری نسبت به خرید اقدام کنید.

پست های مرتبط