قهوه

روش تحلیل کیفیت قهوه برای مبتدیان

روش تحلیل کیفیت قهوه برای مبتدیان

چشیدن و بوییدن قهوه (قهوه‌آزمایی) یک استاندارد صنعتی برای ارزیابی کیفیت قهوه است و راهی عالی برای یادگیری بیشتر در خصوص قهوه است، چه شما یک مشتری باشید یا برشته کار آن، تاجر آن و یا حتی کشاورز قهوه باشید، در هر حال یک دوره قهوه‌آزمایی می‌تواند ترسناک باشد، به خصوص اگر شما در این زمینه تازه کار باشید.

در این مقاله از نحوه جلوگیری از خطاهای متداول تا بهبود روش‌های قهوه‌ آزمایی و روش تحلیل کیفیت قهوه برای مبتدیان در قهوه سیراف با شما صبحت خواهیم کرد.

قهوه‌ آزمایی یک ضرورت صنعتی است

قهوه‌ آزمایی یک روش با قابلیت کمی شدن و بسیار مورد استفاده برای تحلیل یک نمونه قهوه است، از کیفیت کلی آن تا مشخصات فردی آن (مانند اسیدیته و یا بدنه آن) و همچنین نکاتی در خصوص عطر و طعم خاص آن است. قهوه‌آزمایی تنها یکی از روش‌های زیاد برای مزه کردن قهوه است، اما این روش یک روش بسیار به صرفه برای ارزیابی طعم تعدادی زیادی قهوه در کنار هم است.

روش تحلیل کیفیت قهوه برای مبتدیان

در یک دوره قهوه‌آزمایی، معمولاً تعداد مختلفی از نمونه‌ها وجود خواهد داشت. آن‌ها ممکن است قهوه ای از مبدأ یکسان اما مزارع مختلف باشند و یا می‌توانند روش‌های متنوع فرآوری باشند و شاید حتی می‌توانند از کشورهای مختلفی باشند. این تنوع هنگامی که شما در بررسی خرید و یا فروش قهوه و یا تنها برای گسترش اطلاعات و تجربه خود هستید مفید است. در حالی که قهوه‌آزمایی در اصل برای اطمینان از این انجام شده است که از این موضوع اطمینان حاصل شود که نمونه‌های قهوه فاقد عیب هستند، صنعت متخصص و ویژه این تکنیک را برای کمک به توصیف عطر و طعم قهوه پذیرفته است.

اما قهوه‌آزمایی تنها در خصوص تصمیمات خرید و کنترل کیفیت نیست بلکه می‌تواند برای تعیین پروفایل‌های برشته کردن ایده ­آل، روش‌های دم کردن و بیش از این استفاده شود.

چگونه قهوه‌ آزمایی را انجام دهیم

فرآیند قهوه‌ آزمایی نسبتاً ساده است، اما آماده کردن و کنترل کردن تمامی متغیرها مهم است. نکات شما باید تفاوت‌های بین قهوه‌ ها را منعکس کنید، نه اینکه روش‌های آماده کردن قهوه را. حال برای قهوه آزمایی چه کار هایی باید انجام داد؟ در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

تجهیزات خود را جمع کنید

شما به یک ترازو، آسیاب قهوه ، آب، کتری، فنجان یا کاسه، قاشق، یک یا دو زمان­سنج، حوله، خودکار، فرم‌های قهوه‌آزمایی، کاسه برای تف کردن در آن، و سطح بسیار زیاد نیاز خواهید داشت. SCA توصیه می‌کند که از اتاقی با روشنایی کافی و با فضای مناسب استفاده کنید که ساکت بوده و خالی از هر گونه عطر باشد. در طی فرآیند قهوه‌آزمایی، اتاق باید آرام بوده و خالی از مزاحمت باشد تا شرکت کنندگان بتوانند توجه کامل خود را به نمونه‌ها معطوف کنند.

انطباق در تجهیزات نکته با اهمیت بسیار بالا برای اطمینان از هماهنگی در قهوه‌آزمایی است. SCA توصیه می‌کند که تمامی فنجان‌ ها ابعاد و حجم یکسانی داشته باشند، همچنین از ماده یکسانی ساخته شده باشند (شیشه و یا سرامیک). این به ما اطمینان می‌دهد که نسبت‌های صحیح و هماهنگی از میزان آب به قهوه اولیه استفاده شده است و همچنین مقدار برابری از نگهداری گرما در هر فنجان در حین عصاره گیری اعمال خواهد شد.

فرم ارزیابی خود را درک کنید

در حالی که فرم قهوه‌ آزمایی SCA به طور گسترده­ ای مورد استفاده قرار می‌گیرد، شما ممکن است بخواهید از سیستم ارزیایی متفاوتی استفاده کنید، که این بستگی به هدف قهوه‌ آزمایی دارد. به عنوان مثال، در Crown: Royal Coffee Lab & Tasting Room، فرمت‌های SCA برای قهوه‌ آزمایی‌ های مختلف استفاده می‌شوند. هرچند سایر دوره‌های قهوه‌ آزمایی ممکن است پروتکل‌هایی را استفاده کنند که به میزان کمی اصلاح شده­ اند تا هدف ما را برآورده کنند.

قبل از اینکه شما وارد یک دوره قهوه‌ آزمایی شوید، اطمینان حاصل کنید که با فرم ارزیابی کاملاً آشنا شده اید. آیا می‌دانید که باید دنبال چه چیزی باشید؟ هر معیار چه معن­ایی می‌دهد؟ و شما چگونه به آن‌ها امتیاز می‌دهید؟

روش تحلیل کیفیت قهوه برای مبتدیان

نمونه‌های خود را آماده کنید

اولین قدم این است که دستگاه آسیاب قهوه را از هر قهوه قبلی که ممکن است نمونه‌های شما را آلوده کنند پاکسازی کنید. شما باید این کار را با چند گرم از نمونه‌های قهوه­ای که می‌خواهید خرد کنید انجام دهید.

چندین نمونه از هر قهوه باید به طور معمول آماده ­سازی شود تا از هماهنگی آن‌ها اطمینان حاصل شود و قهوه برای هر فنجان باید به طور مجزا خرد شود. برای نمونه میتوانید 5/11 گرم را به عنوان دوز انتخاب کنید، با درجه 5/8 (در یک آسیاب Mahlkönig EK43) خرد کرده و 185 گرم از آب فیلتر شده را در دمای 95 درجه سانتی گراد (203 درجه فارنهایت) اضافه کنید (نسبت در حدود 1:16).

بسیار حیاتی است که تمامی متغیرها کنترل شوند. این تنها راه برای کسب اطمینان از این موضوع است که هماهنگی و بنابراین نتایج دقیق به دست خواهد آمد. اندازه ذرات خرد شده مهم است، اما همچنین دمای آب، نسبت قهوه به آب، متلاطم کردن (و یا عدم انجام آن) ، و تعداد زیادی دیگر از فاکتورها مهم هستند.

با اینکه نمونه‌ها هنوز دم نکرده­ اند، تحلیل شما باید اکنون شروع شود: قهوه خرد شده خشک را بو کنید و عطری که به مشام می‌آید را یادداشت کنید. زمان زیادی طول نکشد، شما باید حداکثر 15 دقیقه پس از خرد کردن قهوه آب را اضافه کنید.

یک زمان­ سنج را تنظیم کنید تا بدانید که چه مدت زمان بین افزودن آب، شکستن سطح پوسته و نمونه برداری از قهوه گذشته است. پوسته که در بالای یک کاسه قهوه‌آزمایی شکل می‌گیرد، اساساً، مجموعه‌ای از قهوه‌های خرد شده و حلقه‌های آروماتیک فرار را تشکیل می‌دهد که دیگر قابلیت عصاره‌گیری ندارند. شما باید پوسته را بشکنید (و کفی را که پس از آن ایجاد می‌شود جدا کنید) تا بتوانید مزه قهوه زیر آن را بچشید.

این کار معمولاً در سه یا پنج دقیقه در زمان دم کردن انجام می‌شود و با هل دادن سمت عقب یک قاشق قهوه خوری بر روی لایه روی قهوه خرد شده انجام می‌شود. هنگامی که پوسته شکسته شود، سطح خیس بوی شدیدتر و بسیار بیشتری تولید می‌کند که هر شرکت کننده می‌تواند به آن توجه کند. پوسته باید با استفاده از دو قاشق برداشته شود. شما می‌خواهید که تا آنجایی که ممکن است مایع باقی بگذارید و از بر هم زدن سطح ته نشین شده در ته فنجان جلوگیری کنید. اگر شما به طور تصادفی این‌ها را بهم بزنید، شما عصاره‌گیری قهوه را تسریع کرده ­اید.

از قهوه نمونه برداری کنید

با زمان طولانی­ تر دم کردن قهوه، قهوه‌آزمایی به شما اجازه می‌دهد که به برخی از بو های لطیف و نامحسوس و همچنین بوهایی که در دماهای بالاتر مشکل­تر قابل تمایز هستند توجه کنید. بر اساس SCA، به نمونه‌های قهوه می‌توان اجازه داد که برای مدت 3 – 5 دقیقه خیس بخورند. هرچند، برخی افراد ترجیح می‌دهند که آن‌ها را برای مدت زمان بیشتری رها کنند. آنچه مهم است این است که زمان در همه نمونه‌ها یکسان باشد.

معمولاً، یک قهوه آزما قاشق خود را در یک فنجان تمیز آبکشی با آب داغ فرو می‌برد و سپس قاسق را در نمونه‌های قهوه وارد می‌کند. این برای هنگامی که تنها قهوه‌آزمایی انجام می‌شود به خوبی کار می‌کند. قبل و بعد از فروبردن قاشق در یک نمونه، اطمینان حاصل کنید که آن را آبکشی کنید. این یک آداب معاشرت خوب است، کمک می‌کند که اشیا را تمیز و بهداشتی نگه داریم، و از آلوده شدن نمونه‌ها جلوگیری می‌کند.

چگونه مهارت‌های قهوه‌ آزمایی خود را ارتقا دهید

بهترین روش برای بهبود این است که تمرین کنید به ویژه با سایر افراد. تمرین کردن باعث می‌شود ماهرتر شوید و قهوه‌آزمایی با سایرین همواه بهتر از قهوه‌آزمایی به تنهایی است. شما با مشاهده و تکرار به همان اندازه که از خواندن مقالات و تماشای ویدئوهای آموزشی یاد می‌گیرید یاد خواهید گرفت.

تکنیک‌های بحث کردن و درک‌های حسی با سایرین می‌تواند مهارت‌های شما را و یا دانش و فرهنگ لغات شما را تقویت کند. روش مند و آرام باشید و به عقب و جلو بروید تا تعصب خود را تأیید یا رد کنید. تمرین به دو صورت معادل ذهنی و بدنی انجام می‌شود، بنابراین، آماده، آرام و روشنفکر بودن تنها به اندازه دانستن نحوه استفاده از فرم قهوه‌آزمایی مهم است.

همچنین مطالعه فرهنگ نامه حسی مرکز تحقیقات جهانی قهوه و چرخه طعمی قهوه SCA کمک خواهد کرد در سطوح مختلف بوها، مزه‌ها و کیفیت بافتی را که شما انتظار دارید در قهوه بیابید توصیف می‌کنند.

روش تحلیل کیفیت قهوه برای مبتدیان

هنگامی که در حال قهوه‌آزمایی نیستید ذائقه خود را با ابتدا فکر کردن در خصوص عناصر بزرگ تمرین دهید: شیرینی، اسیدیته، ویسکوزیته (بدنه)، و مزه ثانوی. سپس در خصوص مزه‌های بیشتر خود را تقویت کنید و از همه مهم­تر اینکه، با هر وعده و نوشیدن مانند یک فرصت برای تمرین کردن رفتار کنید. مزه کردن درصدهای مختلفی از شکلات در کنار میوه‌های مختلف از نوع‌های یکسان ارتقا دهید و اگر شما در حال تلاش برای شناسایی نکات و یا بو و مزه‌های خاص هستید، چرا از غذاها و نوشیدنی‌هایی که به طور معمول حاوی آن نکات هستند استفاده نکنید؟

بدون توجه به این که آن می‌تواند به چه میزان چالش برانگیز باشد، شما می‌توانید در قهوه‌ آزمایی استاد شوید. تنها به خاطر داشته باشید که ثابت قدم باشید، خود را با برگه‌های ارزیابی آشنا کنید و تمرین کردن در خصوص ذائقه خود را تبدیل به یک عادت کنید.

جهت بررسی دیگر محصولات قهوه سیراف به اینستاگرام ما سر بزنید

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.