قهوه

چطور با موکاپات بهترین قهوه را درست کنیم+فیلم

چطور با موکاپات بهترین قهوه را درست کنیم

موکاپات یک نوع قهوه ساز است که بر روی اجاق گاز گذاشته می شود. این دستگاه قهوه ساز در سال 1933 توسط یک مخترع ایتالیایی به نام لوئیجی دی پونتی ابداع شد. این دستگاه خیلی زود در سرتاسر دنیا محبوبیت زیادی پیدا کرد. سایت قهوه سیراف در ادامه این مطلب به بررسی این قهوه ساز می پردازد و شیوه تهیه قهوه با این دستگاه را برای شما توضیح خواهد داد.

مشخصات موکاپات

عموما موکاپات دارای بدنه آلومینیوم یا استیل است که در برابر گرمای اجاق گاز مقاومت دارد و زنگ نمی زند. این قهوه ساز محبوب دارای سه بخش مختلف است. محفظه پایین آن مخصوص نگه داشتن آب در حال گرم شدن است. در بخش بالایی آن یک محفظه توری مانند یا سبد قهوه قرار گرفته است. این سبد که دارای سوراخ های ریزی است مخصوص قرارگیری پودر قهوه می باشد. قسمت سوم دستگاه نیز، محفظه ای خالی است که قهوه تحت فشار در آن آماده می شود.

هنگامی که شما موکاپات را روی اجاق گاز قرار می دهید، آب در آن محفظه بسته به جوش می آید. به جوش آمدن آب در آن محفظه مهر و موم شده باعث به وجود آوردن فشار زیادی می شود. قهوه ای که تحت فشار دم می شود بسیار قوی است. حالا که با کارکرد این دستگاه آشنا شدیم به سراغ شیوه تهیه آن می رویم.

قهوه ای که در موکاپات درست می شود نسبت به قهوه های معمولی قوی تر است.

مشخصات موکاپات + قهوه سیراف

چطور با موکاپات بهترین قهوه را درست کنیم

مواد لازم جهت تهیه قهوه با استفاده از موکاپات

 

حدود 20 تا 22 گرم قهوه آسیاب شده

آب به میزان لازم

 

طرز تهیه قهوه با موکاپات

ابتدا کمی آب داخل کتری بریزید و اجازه دهید تا به جوش آید. بعد تا بخش پایینی موکاپات خود را از آب جوش پر کنید. دقت داشته باشید میزان آب باید به اندازه ای باشد که وقتی صافی را روی محفظه قرار می دهید از آن بیرون نزند.

شما می توانید محفظه دستگاه خود را از آب شیر هم پر کنید. اما جوشاندن آب از قبل باعث می شود تا قهوه شما کیفیت بهتری داشته باشد.

در مرحله بعدی صافی موکاپات را روی محفظه آب قرار دهید. داخل صافی را با قهوه آسیاب شده پر کنید. بعد کمی صافی را تکان دهید تا پودر قهوه به صورت یکنواختی روی صافی پخش شود. به هیچ عنوان برای پخش کردن و صاف کردن قهوه روی صافی از قاشق استفاده نکنید.

بعد محفظه بالایی دستگاه را روی بخش پایینی آن سوار کنید و به خوبی آن را ببندید. بهتر است بخش پایینی قهوه ساز را با یک پارچه نگه دارید. چون احتمالا محفظه پایینی به خاطر وجود آب جوش خیلی داغ شده و ممکن است دست شما را بسوزاند.

موکاپات را روی شعله متوسط گاز بگذارید. وقتی که در محفظه پایینی آب به نقطه جوش نزدیک گردد، جریان فشار باعث می شود تا قهوه به سمت محفظه بالایی هل داده شود. چنانچه فشار آب خیلی زیاد باشد و آب از دستگاه سرریز شود به این معنی است که آب خیلی داغ است. اما اگر آب خیلی تکان نخورد، یعنی شعله گاز کم است. پس شعله را کمی زیاد کنید و حدود یک دقیقه منتظر بمانید. وقتی آب داخل محفظه بالایی شد، قهوه شما آماده است.

 

جهت بررسی دیگر محصولات قهوه سیراف به اینستاگرام ما سر بزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.